Loading...
Nauka szydełkowania

Kurs szydełkowania Lekcja 1 – Wybór szydełka i włóczki

Zanim poznamy tajniki szydełkowania i podstawowe sploty, warto dobrać odpowiedni sprzęt w postaci szydełka i włóczki. Bez szydełka, czyli podstawowego narzędzia, nic nie zrobimy. Z kolei bez odpowiednio dobranej dla początkujących włóczki, nauka szydełkowania może być naprawdę trudna.

Jak wybrać szydełko ?

Wybór Twojego pierwszego szydełka nie będzie trudny. Na pewno, jeśli wcześniej nie miałaś kontaktu z szydełkowaniem, przyda się wizyta w najbliższej pasmanterii.  Dlaczego? Ano dlatego, aby we własnej dłoni poczuć szydełko i dobrać to, które najlepiej nam leży. W kolejnych punktach podpowiemy rozmiar szydełka, powiemy na co zwracać uwagę przy wyborze. Jednak to, aby szydełko dobrze leżało Ci w dłoni, to podstawa.

Jakie szydełko wybrać ?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów szydełek.  Przede wszystkim, to na co zwrócimy uwagę w pierwszej chwili, to uchwyt i materiał z jakiego wykonane jest szydełko.  Dzięki uchwytowi, szydełko lepiej leży w dłoni. Jednak uchwyt może na początku, szczególnie niewprawnej dłoni trochę przeszkadzać. Podraża on też koszt szydełka. Dlatego my, na pierwsze szydełko, polecamy najzwyklejsze, bez uchwytu.

Z jakiego materiału kupić pierwsze szydełko?

Na rynku są dostępne szydełka wykonane z plastiku, bambusa, metalu i teflonu. Ja zdecydowanie polecam szydełka z plastiku, teflonu i metalu. Bambusowe są też fajne, ale jakoś pasują mi bardziej dla osoby nieco bardziej wprawnej. Bambusowe szydełka jak i druty, mają również jedną zasadniczą wadę, te o mniejszych numerach, są dość cienkie. Wystarczy nieopatrznie na nie usiąść lub oprzeć się ręką i po szydełku. W ten sposób straciłam kilka szydełek i jeszcze więcej par drutów.

Na co zwrócić uwagę, kupując szydełko?

To co nas powinno najbardziej interesować to gładkość szydełka a w szczególności główki-haczyka. W pasmanteriach trafimy na różnej jakości szydełka. Dla  nas ważne jest, aby szydełko miało idealnie gładką  główkę i dobrze wyprofilowany haczyk. Czasem zdarzało mi się, zamówić szydełko, które miało zadziorki – zarówno w wersji metalowej/teflonowej jak i bambusowej.

Porównajcie również haczyki w szydełkach poniżej. Nie polecam na początek haczyka , takiego jak na zdjęciu w szydełku bambusowym. Jest on dość płaski i trudno zahaczyć nim włóczkę. Jeśli początkujesz w szydełkowaniu, możesz szybko niepotrzebnie się zrazić. Haczyki w pozostałych szydełkach są ładnie zaokrąglone, nie będą sprawiać problemów przy łapaniu i przeciąganiu włóczki.

Jak dobrać rozmiar szydełka

Ja w swojej kolekcji posiadam kilkanaście szydełek o różnych rozmiarach. Jeśli jednak zaczynasz i nie wiesz, czy to coś dla Ciebie, nie ma sensu wydawać pieniędzy na szydełka. Moim zdaniem, najbardziej uniwersalnym rozmiarem jest szydełko 3,5 mm.  Nada się ono do względnie cienkich, średnich jak i grubszych włóczek. Jeśli miałabym wskazać na jeden rozmiar szydełka, to byłoby to właśnie 3,5 .

Jeśli szydełkowanie Cię wciągnie, to przyjdzie czas na powiększenie swojej kolekcji szydełek o kolejne egzemplarze, może już nieco droższe.

Jak wybrać włóczkę na początek szydełkowania?

Tutaj nie ma co się rozwodzić. Wybierz włóczkę akrylową, bo te są najtańsze. Na kupno droższych przyjdzie jeszcze czas. Włóczka powinna być gładka, nie za gruba i nie za cienka. Unikaj włóczek z włosem (mohery, angory itp), bo ciężko się je pruje i nie będziesz dokładnie widziała wychodzącego splotu. Podobnie z grubą lub z cienką włóczką.  Grubą włóczkę na początku ciężko Ci będzie przerabiać. W wypadku zbyt cienkiej włóczki, ciężko Ci będzie wbić się we właściwą część oczka.

Jeśli wahasz się cały czas, co do wyboru rozmiaru szydełka, zacznij od kupna włóczki. Na każdej banderolce przy włóczce, producent podaje optymalny rozmiar drutów i szydełka, jakie warto użyć do dziergania.

Dodaj komentarz