Loading...
Dodatki

Rękawiczki z jednym palcem

Rękawiczki z jednym palcem 
	W tym artykule przedstawię Wam prosty sposób zrobienia rękawiczek z jednym palcem. Prosty, bo do zrobienia potrzeba umieć tylko półsłupki, oczka ścisłe i łańcuszki  :)   
Liczbę dodawanych oczek można modyfikować, bo nie każdy ma taką samą rękę ;)

	Podstawą rękawiczki jest prostokąt o podstawie 6 oczek i o boku 3 rzędów półsłupków. Prostokąt ten przerabiamy dookoła, dodając:
1 rząd: 1 półsłupek w co 3 oczko poprzedniego rzędu
2 rząd: 2 półsłupek w co 4 oczko poprzedniego rzędu
Potem, aż do rzędu piątego przerabiamy nie dodając oczek, a w piątym rzędzie dodajemy półsłupek w co 10 oczko poprzedniego rzędu. Potem przerabiamy, nie dodając oczek aż do momentu gdzie rozpoczyna się kciuk.
Tam gdzie znajduje się kciuk musimy zostawić na niego miejsce, więc przerabiamy rękawiczkę nie dookoła, a tak jak np. szalik ( zostawiając jedno oczko, a gdy dojdziemy do momentu gdzie powinniśmy łączyć oczkiem ścisłym rządek trzeba obrócić robótkę i rozpocząć nowy rząd. ) Przerabiamy tak do miejsca gdzie kończy się nam kciuk, potem łączymy rząd oczkiem ścisłym i znów przerabiamy dookoła, aż stwierdzimy, że rękawiczka ma wystarczającą długość.
Tak powstała nam główna część rękawiczki z dziurą na kciuk.
	Aby zrobić palec należy obrócić robótkę na lewą stronę i obrabiać dziurę na kciuk gubiąc co jakiś czas oczko, aby palec lekko się zwężał. Gdy  uzyskamy długość naszego kciuka, łączymy jego czubek oczkami ścisłymi. 
Drugą rękawiczkę tworzymy identycznie.
Do rękawiczki możemy wykonać ściągacz na drutach, lub wszyć do niej gumkę, aby lepiej trzymała się na dłoni. Można także wykonać sznurek z łańcuszka który potem wpuścimy do rękawów kurtki, dzięki któremu nie zgubimy rękawiczek  :) 
Dodaj komentarz