Loading...
Porady

Łączenie dzianiny z tkaniną

Czasem zdarza się, że musimy połączyć nasz wyrób – dzianinę wykonaną na szydełku czy drutach, z gotową tkaniną – materiałem.  Takie łączenie stosujemy np do obrębiania serwet, wykańczania bluzek. Modne stały się również koronkowe lub szydełkowe wstawki na plecach czy rękawach bluzek.

Oprócz funkcji ozdobnej, w ten sposób możemy przedłużyć zbyt krótką spódniczkę, sukienkę czy rękawy w bluzce.

 

Łącząc dzianiny z tkaninami, należy jeszcze pamiętać o tym w jaki sposób będziemy nasz finalny wyrób prać, czyli dobrać odpowiednie materiały, z jakich wykonany jest element tkaniny i dzianiny.

Przedstawiamy sposoby na łączenie dzianiny z materiałem.

  1.  Najprostszy, chociaż również nie tak prosty to zszycie obu tkaniny i dzianiny na maszynie.  Czemu sposób może okazać się nie tak prosty? Ponieważ nasza dzianina  może być bardzo cienka, bardzo gruba lub bardzo ślizgać się lub rozciągać w trakcie szycia.  Warto pamiętać, żeby każda część – tkanina jak i  dzianina,  powinna być wykończona. Zapobiegnie to w użytkowaniu potencjalnemu pruciu.  Tak jak w standardowym szyciu, składamy dzianinę i tkaninę prawymi stronami do siebie i szyjemy.

    2. Kolejny sposób to obrzucenie  tkaniny zygzakiem na maszynie lub okrętką w sposób ręczny.  Chwytając szydełkiem poszczególne nitki, nabieramy oczka i przekładamy je na drut.  Innym sposobem jest przebijanie tkaniny bezpośrednio szydełkiem i wyciąganie nitki – oczka i nakładanie jej na drut. Taki sposób polecany jest do tkanin luźno tkanych jak len, juta itp., które nie będą sprawiać problemów przy przekłuwaniu szydełkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *