Loading...
Porady

Łączenie dzianiny z tkaniną

Czasem zdarza się, że musimy połączyć nasz wyrób – dzianinę wykonaną na szydełku czy drutach, z gotową tkaniną – materiałem.  Takie łączenie stosujemy np do obrębiania serwet, wykańczania bluzek. Modne stały się również koronkowe lub szydełkowe wstawki na plecach czy rękawach bluzek.

Oprócz funkcji ozdobnej, w ten sposób możemy przedłużyć zbyt krótką spódniczkę, sukienkę czy rękawy w bluzce.

 

Łącząc dzianiny z tkaninami, należy jeszcze pamiętać o tym w jaki sposób będziemy nasz finalny wyrób prać, czyli dobrać odpowiednie materiały, z jakich wykonany jest element tkaniny i dzianiny.

Przedstawiamy sposoby na łączenie dzianiny z materiałem.

  1.  Najprostszy, chociaż również nie tak prosty to zszycie obu tkaniny i dzianiny na maszynie.  Czemu sposób może okazać się nie tak prosty? Ponieważ nasza dzianina  może być bardzo cienka, bardzo gruba lub bardzo ślizgać się lub rozciągać w trakcie szycia.  Warto pamiętać, żeby każda część – tkanina jak i  dzianina,  powinna być wykończona. Zapobiegnie to w użytkowaniu potencjalnemu pruciu.  Tak jak w standardowym szyciu, składamy dzianinę i tkaninę prawymi stronami do siebie i szyjemy.

    2. Kolejny sposób to obrzucenie  tkaniny zygzakiem na maszynie lub okrętką w sposób ręczny.  Chwytając szydełkiem poszczególne nitki, nabieramy oczka i przekładamy je na drut.  Innym sposobem jest przebijanie tkaniny bezpośrednio szydełkiem i wyciąganie nitki – oczka i nakładanie jej na drut. Taki sposób polecany jest do tkanin luźno tkanych jak len, juta itp., które nie będą sprawiać problemów przy przekłuwaniu szydełkiem.

Dodaj komentarz