Loading...
Haft

Tamborek

Tamborek służy do równomiernego naciągnięcia tkaniny na której haftujemy, chroniący przed deformacją. W Europie w obecnej postaci stosowany od XVIII w.

Tamborki zwykle wykonane są z plastiku lub drewna. Tamborek składa się z dwóch ściśle przylegających obręczy, różniących sie średnicą.  Zwykle zewnętrzna obręcz wyposażona jest w śrubkę dzieki której możemy regulować grubośc materiału naciąganego na tamborek.

Zakładanie tkaniny:

 Materiał na którym haftujemy kładziemy na mniejszej obręczy, upewniając się, że haftowany motyw znajduje się dokładnie na środku. Tkanine delikatnie naciagamy i przykładamy od góry zewnętrzną obręcz. Nakładamy obręcz przytrzymując materiał, regulując o ile to potrzebne śrubką szerokość obręczy w zależności od grubości tkaniny – materiał powinien znaleźć się pomiędzy obręczami i powinien być napięty i nie przesuwać się. Dla pewności po nałożeniu większej obręczy, warto jeszcze śrubkę dokręcić. Jeśli haftujemy większy motyw, tkaninę powinniśmy przesuwać tak, aby nadal haftowany motyw znajdował się w centrum tamborka.

Jeśli haftujemy na delikatnych tkaninach (np. jedwab), lub wyszywamy duże motywy, dobrze jest mniejsza obręcz owinąć tasiemką, kawałkiem materiału, bandażem itp.

 

Jeśli kanwa na której wyszywamy jest zbyt mała do naszego tamborka, kanwę należy przyfastrygować do większego kawałka materiału a dopiero ten mocować w tamborku, dzięki temu nie musimy posiadać dużej liczby tamborków.

Wyszywanie:

Tamborek powinien być umocowany do stołu, lub trzymany między wyszywającym a stołem, umożliwiając pracę obu rąk.  Prawa dłoń powinna operować nad tamborkiem i wbija igłę od góry ku dołowi robótki. Lewa ręka, trzymana od dołu robótki, prowadzi igłę od dołu ku górze.

Często tamborek stosowany jest tylko do usztywnienia kanwy na której haftujemy jakiś motyw – wtedy hatujący trzyma go w lewej ręce i operuje tylko ręka prawą.

 

 

 

Dodaj komentarz