Loading...
Filcowanie

Filcowanie na mokro- podstawowe informacje

mydło do filcowania
Filcowanie na mokro
 
Na czym polega filcowanie możecie przeczytać w tym artykule.

Filcowanie na mokro to nic innego jak filcowanie przy pomocy wody(stąd nazwa metody) i mydła.

Do filcowania potrzebujemy:
-czesanki – czyli czystej, niezgremplowanej wełny, do zakupienia w niektórych pasmanteriach czy też na allegro:) około 4,5 zł za 50 gram

– mydło – może być zwykłe szare mydło ( szary jeleń- 3 zł), jednak jest fajne mydełko oliwkowe (18 zł) – polecam je właśnie jako bardziej delikatne na dłonie – do nabycia również w pasmanteriach.

 
                                               mydło do filcowania
 
– folia do zabezpieczenia stołu/blatu
– mata do filcowania lub folia bąbelkowa
– ew gruszka/spryskiwacz do zwilżania większych powierzchni
– nasze łapki (bezcenne Wink).
 
Jak wiemy co będzie potrzebne, możemy zabrać się do dzieła.
 
Najpierw przygotowujemy roztwór mydła. Na 1 litr ciepłej wody 1 łyżeczka startego mydła. Ja zawsze z kostki mydła odkrawam kawałek, który ścieram na tarce do pojemniczka, część mydła pozostawiam w kostce.
 
 Starte mydło do filcowania   Mydło do namydlania rąk

 
Ważne aby woda nie była ani za ciepła ani za zimna. Do zbyt ciepłej nie włożymy swobodnie rąk, w za zimnej nie rozpuścimy mydła. Możemy kupić mydło już starte, ale polecam osobiście mydło w kostce, gdyż oprócz uzyskania z niego wiórków, czasem przydaje się do namydlenia łapek.

  
                                        

roztwór wody z mydłem do filcowania

 
Uwaga, nie ma sensu dawać za dużo mydła do wody, nie poprawi to jakości filcowania na spowoduje, że na dole naczynia zrobi się taki „glut”Smile
 
Możemy oczywiście kupić gotową taką mieszankę.
 
Przygotowanie miejsca pracy
Ważne abyśmy czuły się swobodnie przy filcowaniu. Jako, że jest to praca z wodą, ręce cały czas praktycznie będziemy mieć mokre, dookoła będzie sporo wody, dlatego też ja zawsze zabezpieczam miejsce pracy folią malarską na to kładziemy matę do filcowania (mata z wypustkami) lub  folię bąbelkową. Chodzi o utworzenie tarcia.
 
Przystąpienie do pracy
Obojętnie od tego czy będziemy przygotowywać filc do wykonania broszki, czy robić kulkę do naszyjnika, czy też obrazek, zaczynamy od tego samego- przygotowania (wyodrębnienia) pasm.Warkocz czesanki trzymamy luźno ale zdecydowanie jedną ręką, a drugą delikatnie odrywamy pasma. odrywamy taką ilość, jaka będzie nam potrzebna. Wraz z nabraniem wprawy, będziemy wiedzieć jakiej wielkości pasma trzeba wydzielać.
 
                                

Wydzielanie pasm z czesanki

                                                      Wydzielanie pasm z czesanki
 
                                     

grubsze pasma czesanki

                                                         Grubsze pasma czesanki
 
                                    

Przebieg

 
Konkretne wykonywanie wyrobów będzie przedstawione w kolejnych artykułach. Jednak jak wiadomo, filcowanie polega na połączeniu łusek poszczególnych pasm. Robimy to poprzez namoczenie pasm i pocieranie, miętoszenie, wygniatanie, wałkowanie itd:), które to pozwolą na połączenie wspomnianych łusek i powstanie jednolitego tworu.
Na początku ważne jest aby dość intensywnie zmoczyć pasma jak i dłonie, co ułatwi nam połączenie pasm. Potem w dłoniach formujemy odpowiedni kształt tocząc lub wałkując pasma. Pomagamy sobie pocieraniem o matę z wypustkami lub o folie bąbelkową. Zwykła folia się do tego nie nadaje, gdyż nie stawia oporu – mokre pasma będą się ślizgały. Kiedy już w miarę uformujemy naszą rzecz i pasma będą się trzymać razem, odciskamy wyrób i kontynuujemy tarcie. W momencie kiedy we włóknach będzie mniej wody, tarcie będzie mocniej oddziałowywać między łuskami wełny i pomoże się jej ładnie i trwale połączyć,
 
          Filcowanie           Filcowanie kulki                               
 
Gotowa rzecz
 Po czym poznać, że filcowanie jest zakończone?
Po pierwsze to my decydujemy o tym w jakim stopniu chcemy sfilcować wełnę. Wzorowo sfilcowana np kulka, traci około 1/3 objętości i robi się dość twarda. Nie widać również żadnych kłaczków dookoła niej.
 
 
 Zakończenie pracy
Bardzo ważna rzecz. Po zakończeniu pracy dłonie należy dokładnie wypłukać z mydła i nakremować porządnie dobrym kremem do rąk. Filcowanie to zabawa często kilkugodzinna i cały czas mamy mokre dłonie, często na nich dodatkowo mydło a następnego dnia z całych dłoni schodzi nam skóra i są nieprzyjemne w dotyku. 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dodaj komentarz