Loading...
Decoupage

Decoupage – trochę historii

Pudełko na skarby

Decoupage (czyt. dekupaż)  jest to prosta zdobnicza technika, z wieloletnią historia i tradycją. Jest bardzo uniwersalna, ponieważ służy do zdobienia zarówno mebli jak i wszelkiego rodzaju pudełek, butelek itd. Idealnie nadaje się prawie do każdej powierzchni.

Dlaczego decoupage stał się tak popularny?  Przede wszystkim dlatego, że jest prosty w wykonaniu i daje niesamowite efekty. Umożliwia wykonanie oryginalnej rzeczy wyglądającej jak ręcznie malowana. Najczęściej zdobimy wszelkie pudełka drewniane i tekturowe,  tacki, butelki itp.

                                                                  Pudełko na skarby

Od strony technicznej, polega na  naklejeniu na przedmiot motywu wyciętego lub wyrwanego z serwetki lub papieru ( ryżowego) – tzw. technika serwetkowa. Dodatkowo używane są do ozdabiania farby akrylowe, dzięki którym możemy nadać tłu ładny kolor, klej, lakier pękający, lakier wykończeniowy – matowy lub błyszczący itd. 

 Historia czy też początki decoupagu sięgają XII wiecznych Chin, kiedy to wycinanymi motywami zdobiono okna, pudełka itp. Przedmioty zdobione tą techniką stały się modne i w Europie. Jednak ponieważ były sprowadzane aż z Chin ich ceny były bardzo wysokie i mało kogo stać było na takie dzieło sztuki, powstały alternatywne formy zdobnicze. Rysunki ówczesnych mistrzów były przenoszone na rzeczy, przyklejane a następnie pokrywane warstwami lakieru. 

                                                               Butelka zdobiona techniką decoupage

 Technikę ta szybko zaczęto nazywać nazwą: sztuka biednych ludzi (l’arte del povero-poor man’s arts).

Niebawem w XVIII I XIX wieku, sztuka ta zaczęła być bardzo popularna w całej Europie i zawitała nawet na dwór Ludwika XV jak i do dworków szlacheckich w Anglii.  W 1760 roku w Anglii wydano nawet książkę „Rozrywka Dam” z instrukcjami dekorowania, wykańczania i komponowania ozdób.

 Słowo Decoupage powstało w XX w. i pochodzi od słowa decouper – wycinać. Właśnie owe wycinanki, wyrywanki papierowe są wkomponowywane w projektach na odpowiednio przygotowane tło ( często zdobione złoceniami) a następnie zabezpieczane warstwami lakieru. w oryginalnej technice stosuje się 30-40 warst lakieru odpowiednio wypolerowanych.

 

Artykuł powstał na podstawie artykułu z magazynu ” Cztery Kąty”

 

Dodaj komentarz