Loading...
Decoupage

Crackle dwuskładnikowy

Crackle dwuskładnikowy

W tym artykule przedstawimy krótki kurs stosowania crackla dwuskładnikowego.

W zależności od efektu jaki chcemy otrzymać wybieramy taki rodzaj crackle’a. Jeśli chcemy otrzymać duże spękania, wybieramy preparaty posiadające w nazwie „LARGE”. Jeśli coś delikatniejszego to w nazwie szukajmy „little” lub „Sotile”.

Ja specjalnie ozdobię dwa przedmioty, żeby pokazać, że kierunek nakładania crackle’a ma znaczenie. Trochę walory estetyczne będą kuleć, bo chodziło mi o to, aby spękania były wyraźne, więc będą bardzo dawać po oczach, za co przepraszam:)

 

Zdobimy owalny obrazek i tackę. Dla urozmaicenia, tackę malowałam poziomymi ruchami, za to obrazek promieniście od środka.

Czas zacząć. Nakładamy tzw. step 1 czyli bazę. W przypadku firmy Stamperia, step 1, ma taki sam  skład dla wszystkich rodzajów crackle’a, więc tak naprawdę wystarczy zaopatrzyć się w jeden step 1:)

Nakładamy pędzlem Step 1.

 A tutaj tacka pokryta już preparatem.

Teraz zostawiamy całość do wyschnięcia. Zawsze miałam dylemat, co oznacza wyschnięcie? Ja definiuje to tak, przytknięty palec nie ślizga się po mokrej powierzchni, ale przykleja się do preparatu, nie zostawiając na nim śladu 🙂

Jeśli taki moment nadszedł, nakładamy tzw. Step 2. I tutaj w zależności od użytego rodzaju crackle’a, dostaniemy odpowiedniej wielkości spękania. Zatem do dzieła, nakładamy….

 

Czekamy aż preparat całkowicie wyschnie i pojawią się pęknięcia. Będzie trwać to koło 8-12 godzin, w zależności od wybranego preparatu i od temperatury.

 

Możemy zauważyć, że tam gdzie nakładaliśmy preparat poziomo, mamy takie pęknięcia. Tam, gdzie preparat nakładany był od środka, w taki sposób rozchodzą nam się pęknięcia.

 

W pęknięcia wcieramy porporinę.

Obrazek z częściowo wtartą porporiną.

I końcowe dzieło – tych spekań nie da się nie zauważyć:)

Miłego eksperymentowania.

Dodaj komentarz