Witaj w świecie robótek ręcznych

Makatka to miejsce gdzie poznasz tajniki dziergania czy szydełkowania, znajdziesz inspiracje oraz weźmiesz udział w licznych konkursach.

1.0
Kurs szydełkowania
Poznaj z nami tajniki szydełkowania. Dwa poziomy kursu dla początkujących i zaawansowanych.
Więcej
 
2.0
Kurs robienia na drutach
Dzierganie nie będzie miało przed Tobą tajemnic! Pomysły na projekty na różnym poziomie zaawansowania.
Więcej
 
3.0
Porady dla początkujących

Niezależnie od tego czy zaczynasz dziergać czy szydełkować, te porady naprawdę Ci pomogą!

Więcej
 
 

Kurs cz. II - oczka

Dziwne oczka
 
Czyli jak zgubić oczko, jak dodać oczko, skrzyżować i inne... 

Gubienie oczek oraz 2 oczka razem na prawo

Powstaje przy przerabianiu dwóch oczek razem. Drut przekładamy przez dwa oczka i przerabiamy je razem, tak samo jak w przypadku jednego oczka. Podobnie postępujemy w przypadku gubienia większej liczby oczek.
 
                
    
 
 
Przerabiamy
  W przypadku dwóch oczek razem na lewo, przerabia się je analogicznie.

Oczko dodane (dobrane)

Wewnątrz roboty:

Powstaje przez przeciagnięcie narzuconej na druty nitki pod nitką z oczek z poprzedniego rzędu.
Dodawane w ten sposób oczko, przeciągamy przez podstawę brzegowego oczka. Należy pamiętać, aby oczko dodawane lub gubione było po oczku brzegowym, gdyż oczko to trzyma linię brzegu wyrabianej dzianiny.
Oczko narzucone (narzut)

Powstaje poprzez narzucenie nitki na drut pomiędzy dwoma przerabianymi oczkami.

Oczko zawieszone
Lewym drutem chwytamy przedostatnie oczko na drucie prawym. Unosimy to oczko i przeciągamy nad ostatnim oczkiem na drucie prawym. Puszczamy. Oczko ""zawisa"" na ostatnim oczku drutu prawego. Możliwe jest zawieszanie większej ilości oczek. Oczko wrobione Jest to oczko wykonane w inny oczku. Brzmi enigmatycznie?     Przerabiamy oczko, nie zdejmujemy go z druta lewego, tylko narzucamy włóczkę i jeszcze raz w tym samym oczku przerabiamy kolejne oczko. Oczko w które wrabiamy kolejne oczka, spuszczamy z drutu dopiero po tym, jak na prawym drucie znajdą się wszystkie oczka wrobione.

Oczko krzyżowane

Powstaje przez skrzyżowanie dwóch oczek po zmianie kolejności ich przerabiania. W tym celu zdejmujemy oczko z drutu lewego na drut pomocniczy lub agrafkę którą umiejscowujemy z przodu robótki (przy wykonywaniu warkocza z lewych oczek drut umiejscawiamy po stronie lewej). Przerabiamy kolejne oczko z lewego druta, oczko z druta pomocniczego przekładamy na lewy drut i przerabiamy.
    Krzyżowanie wykorzystywane jest do robienia warkoczy, o których można przeczytać w innym artykule./strong>

Baza włóczek

Podoba Ci się jakaś włóczka, ale nie wiesz czy jest wygodna w pracy lub się szybko nie mechaci? Sprawdź naszą opinię o niej, lub dodaj swoją.

Więcej

 

Baza książek

Chcesz podnieść swoje kwalifikacje i kupić książkę o rękodziele? Sprawdź jej recenzję. Nie kupuj kota w worku!

Więcej

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/defun/domains/makatka.pl/public_html/modules/mod_blank17v11/tmpl/default.php on line 133 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/defun/domains/makatka.pl/public_html/modules/mod_blank17v11/tmpl/default.php on line 204
Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/defun/domains/makatka.pl/public_html/modules/mod_blank17v11/tmpl/default.php on line 249 Informacje dla reklamodawców