Jajka - spacerkiem po Europie

Tak, tak. Wiem, że macie dość już wszelkiego wyrobu jajek od szydełkowych, po zdobione deocupagem, woskiem i innymi technikami. Zapraszam na odpoczynek przy lekturze o.. jajkach! Jakże by inaczej:)

Jajka od zawsze są symbolem nowego życia. Uważano, że chronią przed złymi mocami, są symbolem płodności. I odwrotnie, popsute jajko to symbol nieszczęść. Po raz pierwszy na kartach książek pojawiają się w dziełach  Pliniusza i Owidiusza. Najstarsze znane nam malowane jajka, odkryto w Mezopotamii i Egipcie. W Polsce jajka malowano jeszcze przed przyjęciem chrztu.

Zacznijmy nasz spacer od Polski. 

U nas malowane jajka znane są pod nazwą pisanki lub kraszanki. Skąd te dwie nazwy? Od sposobu malowania. Kraszanki, są to jajka jednokolorowe. Pisanki - różnokolorowe, zdobione (pisane) różnymi motywami wykonywanymi za pomocą wosku. Pamiętam, że właśnie w taki sposób moja babcia zdobiła pisanki.

 

Słowenia

Tutaj mistrzem w zdobieniu jajek jest Franc Grom. Jego jajka wyglądają jak zrobione z misternie utkanej koronki. Kruche i delikatne, zdające się pęknąć przy najlżejszym dotyku. Franc tworzy za pomocą precyzyjnego, cieniutkiego wiertła tradycyjne słoweńskie wzory. Przeciętny wzór wymaga około 2500-3500 nawierceń. Najbardziej skomplikowany wymaga wykonania aż 17000.

 

źródło: national.geographic.com

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/defun/domains/makatka.pl/public_html/modules/mod_blank17v11/tmpl/default.php on line 133 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/defun/domains/makatka.pl/public_html/modules/mod_blank17v11/tmpl/default.php on line 204
Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/defun/domains/makatka.pl/public_html/modules/mod_blank17v11/tmpl/default.php on line 249 Informacje dla reklamodawców