Co kupić na początek przygody z dzierganiem?

Właśnie zobaczyłaś u koleżanki piękny, ręcznie dziergany komin. A może uwiodła Cię wyjątkowej urody chusta widziana u mijanej na mieście osoby?

Niezależnie od tego, jak zapałaś miłością do rękodzieła, podejmujesz decyzję, że chcesz rozpocząć swoją przygodę z robieniem na drutach czy szydełkowaniem. Udajesz się do najbliższej pasmanterii ale zupełnie nie wiesz co kupić.  Z drugiej strony, nie wiesz, czy Twój romans z robótkami ręcznymi przejdzie w wieloletnie małżeństwo, czy będzie trwał tylko chwilę.

 

Co zatem kupić na początek, aby nie zbankrutować a jednocześnie poczuć smak rękodzieła?

Włóczka

Tutaj nie ma co się czarować. Obojętnie czy będziesz dziergać czy szydełkować, bez włóczki daleko nie zajedziesz. Jest nam ona niezbędna.  Jaką zatem wybrać?

Naukę zacznij od zwykłego akrylu. Koszt zakupu najzwyklejszej włóczki akrylowej to ok. 8-9 zł/motek. Czemu właśnie akryl poza aspektem cenowym? Bo jest gładki, nie posiada włosków, dzięki czemu początkująca osoba będzie w stanie dobrze widzieć to robi i łatwo wychwyci miejsce powstawania problemu. Zazwyczaj też dobrze się z niego robi robótki. Robótki z akrylu doskonale się prują, jeśli więc zrobisz coś, co Ci się nie spodoba, szybko to sprujesz. Zbyt cienka włóczka będzie zsuwać Ci się z drutów czy szydełka i samo zapanowanie nad włóczką będzie kosztować Cię sporo nerwów.Podobnie ze zbyt grubą włóczką, ciężko może Ci być operować nią - nawijać czy przekładać kolejne oczka.

Szukaj zatem akryli standardowej grubości (Mimoza, Kotek). Taką grubość posiada spora część włóczek, dzięki czemu jednorazowa inwestycja w narzędzie pracy  jak druty czy szydełko szybko się zwróci.

Narzędzie pracy

Czyli druty lub szydełko. Od rozmiaru drutów czy szydełka jakie użyjemy do wykonania robótki będzie zależał jej efekt końcowy.  Jednak jeśli dopiero zaczynasz, nie ma sensu kupowania wielu kompletów drutów czy szydełek. Takim najbardziej uniwersalnym numerem drutów dla mnie są druty num 4 i szydełko 3,5 . Sprawdzą się zarówno przy niezbyt cienkiej jak i niezbyt grubej włóczce. Wahasz się z jakiego materiału kupić druty czy szydełko?  Tutaj najlepiej odwiedzić pasmanterię i potrzymać w  dłoni szydełko bambusowe, teflonowe czy zwykłe metalowe. Pomahaj w powietrzu nim i zobacz, które najlepiej leży Ci w dłoni. Ja zdecydowanie preferuję bambusy, jednak w wypadku drutów o mniejszych numerach, łatwo przypadkiem na nie usiąść i złamać.

Koszt szydełka niemarkowego ok. 5-7 zł

Koszt drutów niemarkowych ok. 8-10 zł

Tak więc wydając ok 15 zł, można już troszkę poszaleć ;)

Jeśli polubisz dzierganie czy szydełkowanie, zrobisz kilka rzeczy zobaczysz jakiego typu włóczki Ci się podobają i jeśli zdecydujesz się na kontynuowanie znajomości z rękodziełem, dopiero wtedy nadejdzie czas na nabywanie kolejnych szydełek czy drutów do kolekcji.

 

 


 

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/defun/domains/makatka.pl/public_html/modules/mod_blank17v11/tmpl/default.php on line 133 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/defun/domains/makatka.pl/public_html/modules/mod_blank17v11/tmpl/default.php on line 204
Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/defun/domains/makatka.pl/public_html/modules/mod_blank17v11/tmpl/default.php on line 249 Informacje dla reklamodawców