Loading...
Nauka robienia na drutach

Kurs cz. II – oczka

Dziwne oczka
 
Czyli jak zgubić oczko, jak dodać oczko, skrzyżować i inne… 

Gubienie oczek oraz 2 oczka razem na prawo

Powstaje przy przerabianiu dwóch oczek razem. Drut przekładamy przez dwa oczka i przerabiamy je razem, tak samo jak w przypadku jednego oczka. Podobnie postępujemy w przypadku gubienia większej liczby oczek.
 

                

    
 
 
Przerabiamy
  W przypadku dwóch oczek razem na lewo, przerabia się je analogicznie.

Oczko dodane (dobrane)

Wewnątrz roboty:

Powstaje przez przeciagnięcie narzuconej na druty nitki pod nitką z oczek z poprzedniego rzędu.
Dodawane w ten sposób oczko, przeciągamy przez podstawę brzegowego oczka. Należy pamiętać, aby oczko dodawane lub gubione było po oczku brzegowym, gdyż oczko to trzyma linię brzegu wyrabianej dzianiny.
Oczko narzucone (narzut)

Powstaje poprzez narzucenie nitki na drut pomiędzy dwoma przerabianymi oczkami.

Oczko zawieszone
Lewym drutem chwytamy przedostatnie oczko na drucie prawym. Unosimy to oczko i przeciągamy nad ostatnim oczkiem na drucie prawym. Puszczamy. Oczko ""zawisa"" na ostatnim oczku drutu prawego. Możliwe jest zawieszanie większej ilości oczek. Oczko wrobione Jest to oczko wykonane w inny oczku. Brzmi enigmatycznie?     Przerabiamy oczko, nie zdejmujemy go z druta lewego, tylko narzucamy włóczkę i jeszcze raz w tym samym oczku przerabiamy kolejne oczko. Oczko w które wrabiamy kolejne oczka, spuszczamy z drutu dopiero po tym, jak na prawym drucie znajdą się wszystkie oczka wrobione.

Oczko krzyżowane

Powstaje przez skrzyżowanie dwóch oczek po zmianie kolejności ich przerabiania. W tym celu zdejmujemy oczko z drutu lewego na drut pomocniczy lub agrafkę którą umiejscowujemy z przodu robótki (przy wykonywaniu warkocza z lewych oczek drut umiejscawiamy po stronie lewej). Przerabiamy kolejne oczko z lewego druta, oczko z druta pomocniczego przekładamy na lewy drut i przerabiamy.
    Krzyżowanie wykorzystywane jest do robienia warkoczy, o których można przeczytać w innym artykule./strong>

Dodaj komentarz