Loading...
Nauka robienia na drutach

Entrelac – przeplatana technika cz.1

Entrelac to technika z którą pewnie zetkneliście się nie raz. Rzeczy wykonywane tą techniką wyglądają jak wykonane z kilku, przeplatających się pasów. W rzeczywistości, wykonujemy daną rzecz z jednej nitki chyba, że zmieniamy kolory włóczki.

Wydaje się być dość skomplikowana, więc jej naukę podzieliłam na kilka części. Zapraszam do lektury.

W tej części, skupimy się na zrozumieniu sposobu wykonywania rzeczy entrelackiem, dzięki temu sama nauka dziergania przyjdzie nam prościej.

Zdjęcie wygląda trochę dziwnie, bo było wykonane w odwrotnej orientacji, ale tak przekręciłam, żeby było łatwiej tłumaczyć. Dzięki melanżowej włóczce, można śledzić tok wykonywania robótki.

Generalnie robótki entrelackowe występują w kształcie trójkąta (chusty) – będziemy o tym pisać innym razem i prostokąta (szal, kocyk).

Jeśli przyjrzymy się zdjęciu zobaczymy, że robótka robiona robiona jest poziomymi pasami, uzupełnianymi z prawej i lewej strony trójkątami. Robótkę rozpoczyna jak i kończy rządek trójkątów. Na zdjęciu początkowe trójkąty mają kolor niebieski, potem kolejny rządek kwadratów (kolor przechodzi od niebieskiego poprzez żółty do różu). Kolejny rządek to trójkąt lewy, rządek kwadratów (od różu poprzez lekki pomarańcz, żółty do błękitu) i kończymy trójkątem prawym. Powtarzamy rządek kwadratów.

Wkrótce tutaj wstawię rysunek schematyczny, który lepiej wytłumaczy występowanie poszczególnych elementów.

Dalej brzmi niezrozumiale?

Wkrótce kolejny wpis z  szczegółowym wyjaśnieniem wykonania poszczególnych elementów.

 

 

Dodaj komentarz