Loading...
Projekty dla początkujących

Męska klasyczna czapka

Męska czapka w paski

Mój pan mąż od dawna mi marudził, że chce zimową czapkę. Ale niby czemu coś robić mężowi?:) W końcu się doczekał i pierwsza czapa trafiła w jego ręce. Nieskromnie powiem, że bardzo mi się podoba a i obdarowany od razu ochoczo wskoczył w czapkę i używa jej nawet w dość ciepły dzień.

Czapka wykonana została z włóczki kotka i Czterdziestki. Obie mają podobną grubość, więc pasują idealnie.

1. Robimy ściągacz.

Nabieramy na druty (polecam druty z dość krótką żyłką lub druty pończosznicze)56 oczek (liczba oczek podzielna przez 4). Robimy ściagacz, czyli na zmianę przerabiamy dwa oczka prawe i dwa oczka lewe, do uzyskania odpowiedniej wysokości ściągacza. U mnie było to 8 rzędów.

2. Przechodzimy do właściwej części czapki. Musimy zadecydować, czy czapkę robimy jednokolorową czy w paski. Jeśli w paski, to jak mają się rozkładać na czapce. Przerabiamy na okrągło czapkę do pożądanej wysokości , od której zaczniemy zwężać czapkę. U mnie było to 22 rzędy.

3. Zwężenia czapki możemy dokonać na kilka sposobów. Możemy przerabiać po dwa oczka zawsze w tych samych miejscach, wtedy utworzą nam się takie paseczki w pionie, lub też zamykać w miarę równomiernie po obwodzie określoną liczbę oczek. Tą metodę polecam tym, którzy nie lubią liczyć:) Tutaj przyda nam się koniecznie jakiś marker, którym oznaczymy początek rzędu.

4. W zależności od tego, jak szybko ma się kończyć nasza czapka, zamykamy w każdym rzędzie 6 oczek lub mniej, jeśli czapka ma się wolniej zwężać. U mnie było to po 6 oczek w 8 rzędach.

5. Przez pozostałe na drucie oczka czapki przeciągamy nitkę, ściągamy oczka, zawiązujemy je w supełek i oto mamy, całkiem fajną czapkę:) I spokój od męża:)

 

Dodaj komentarz