Loading...
Dodatki

Chusta na drutach

Są dwie techniki robienia trójkątnej chusty na drutach. Robienie od góry – wtedy oczka dodajemy w środku robótki i towrzy nam się jakby kręgosłup chusty. Druga metoda, taka właśnie jak w tej chuście, to robienie od dołu. I drugą metodą zajmiemy się w tym artykule na który zapraszam:)

Na początek dodam, że wzór i opis zaczerpnięte zostały z tego bloga: http://fallingstitches.blogspot.com/2010/04/dandy-neckerchief.html

Ostateczny wygląd chusty w dużej mierze zależy od zblokowania. Wzór jest taki, że zupełnie inaczej wygląda w trakcie roboty. Jak widzicie, ja moją chustę mocno naciągnełam. Ale kolejną, wykonaną z włóczki w kolorze kiwi, już zdecydowanie mniej i prezentuje się ona zupełnie inaczej.

Jak mówiłam, wykonanie chusty zaczniemy od dołu, czyli dolnego listka, składającego się z 14 rządków. Zobaczmy, ze nasze listki najpierw się rozszerzają i potem zwężają, z niewykorzystanych w danym liściu oczek, powstają listki boczne – poszerzające chustę. W środku listka mamy ażurowe dziurki – szkielet listka. To co ważne, to nazwijmy to listwą brzegową. To dwa pierwsze i dwa ostatnie oczka, przed którymi zawsze jest narzut. Oczywiście możemy sobie regulować grubość tej listwy, dając np tutaj 4 oczka. Na zdjęciu ta listwa występuje i  z prawej i z lewej strony po takich dziurkach przy boku.

Mimo, że wzór może się wydawać szczególnie początkującym ciężki, wystarczy pojąć o co w nim chodzi i reszta pójdzie gładko.

Nakładamy na druty 5 oczek

1 rz:[ 2 oczka na prawo, narzut] – listwa brzegowa lewa, 1 o. p., [narzut 2 o. p ] – prawa listwa brzegowa (7 oczek)

2. rz i każdy parzysty, chyba, że napisano inaczej: 2 o.p., narzut – listwa brzegowa lewa *wszystkie oczka przerobić na lewo z wyjątkiem 2 ostatnich* narzut, 2 o. p.- listwa brzegowa prawa

3 rz. 2 o.p., narzut, 3 o. p, narzut, 2 o. p (9 oczek)

5 rz. 2 o.p., narzut, k2tog*,narzut, 1 o.p, narzut , ssk, * narzut, 2.o.p (11 oczek)

7 rz. 2 o.p, narzut, k2tog, 1 o.p, narzut, 1 o.p, narzut, 1 o.p, ssk, narzut, 2 o.p. (13 oczek)

9 rz: 2 o.p, narzut K2tog, 2 o.p, narzut, 1 o.p, narzut, 2 o.p, ssk, narzut, 2 o.p (15 oczek)

11 rz: 2. o.p., narzut, k2tog, 3 .o.p, narzut, 1 o.p., narzut, 3 o.p., ssk, narzut, 2 o.p (17 oczek)

13 rz: 2 o.p, narzut, przerabiać oczka prawe do ostatnich dwóch oczek, narzut, 2 o.p. (19 oczek)

14 rz: 2 o.p., narzut, przerabiać oczkami lewymi do ostatnich 2 oczek, 2 o.p.

Tym sposobem mamy gotowy listek dolny i rozpoczęte dwa boczne listki, poszerzające chustę.

Dalej przerabiamy według schematu:

 

Czyli :

2 o.p narzut, k2tog, narzut, 1 o.p, narzut, ssk, 5 o.p ( te 5 oczek to koncówka naszego listka z poprzedniego rzędu) i dalej to samo aż do 2 ostatnich oczek, przed którymi zawsze robimy narzut – to nasza listwa boczna.

itd.

k2tog* – dwa oczka razem przerobione na prawo – wbijamy prawy drut (jak do przerobienia na prawo) w dwa oczka na lewym drucie, przerabiamy jak oczko prawe

ssk*  – przekładamy dwa oczka bez przerobienia na prawy drut, wkłuwamy w nie drut lewy od przodu i przerabiamy razem

sk2togP – przełożyć oczko na prawy drut bez przerobienia, wykonać k2tog, przełożone oczko zawiesić na tak przerobionym oczku- wyjdzie nam lekko wypukły szczyt listka.

 

 

 

 

Dodaj komentarz