Loading...
Czytadło

Tanie zakupy DIY

 

Po licznych przejściach, wracamy z postami…Dzisiaj post o tym, jak tanio kupować głównie akcesoria do dziergania, szycia, quillingu itp., które potrafią zrujnować kieszeń.

Nie wiem jak Wy, ale ja lubię różne gadżety robótkowe. Przydasie świetnie prezentują się na biurku ale również o dziwo, się przydają 😉 Niestety, owe przydasie rózniaste są dość kosztowne. Byle gadżet zakupiony, nawet przez internet (bo przecież taniej), jeśli doliczymy koszty wysyłki, wyjdzie nam kilkanaście jeśli nie kilkadziesiąt złotych. Na różne przydatne mniej lub więcej rzeczy, szczególnie jak bawisz się w wiele technik rękodzielniczych, można wydać majątek. Co zatem zrobić, aby cieszyć się przydasiami i aby nie zbankrutować?

Polecam Wam zakupy na aliexpress.com. To takie olbrzyyymie chińskie Allegro.

Jeśli wejdziecie i poświęcicie (pewnie długą chwilę), na przeglądanie różnych rzeczy, same zobaczycie, że te same rzeczy można nabyć w Polsce, ale kilkakrotnie drożej. Dla przykładu, drewniane guziki Handmade, zdaje się 5 sztuk w Polsce to 4 zł. Na Alie, za niewiele ponad 1$, macie ich 50. Zestaw szydełek bambusowych, to koszt koło 4$. Jako zestaw, rozumiem 11 szydełek w różnych rozmiarach.  Możemy kupić też za grosze np 50 sztuk kawałków bawełny o wymiarach 10x 10 cm, idealne jeśli ktoś szyje patchworki lub lalki tilda. fragmenty są za małe? Nie ma sprawy, znajdziecie też kawałki materiałów o wielkości 20×20 cm, 20×24 cm i większe. Jeśli szukacie tkanin w większych rozmiarach, to zdecydowanie jednak korzystniej opłaca się kupować je w Polsce chyba, że szukacie unikalnych wzorów.

Również niestety kupno sznurka czy włóczki nie jest w żaden sposób rzeczą opłacalną.

Akcesoria do szycia jak fikuśne prujki,  solidne nożyce krawieckie, stopki do maszyny czy kupno flamastrów znikających, to naprawdę niewielki wydatek. Czasem kupno zamknie się w 1$ lub kilku $.

Alie jest teraz dostępne również w wersji językowej polskiej, jednak jest to tłumaczenie z translatora i czasem ciężko czegoś się domyśleć, ale całość daje radę.

Dlaczego tak tanio?

Wiadomo, kupujemy w miejscu produkcji, pomijając kilku pośredników. Nie liczmy też, że produkt kupowany będzie innej produkcji niż chińska, chyba, że wyraźnie napisano tak w aukcji.

Co może Was odstraszać w Aliexpress? 

Czas dostawy

Zwykle waha się on od 28-60 dni. Dodam, że Chińczycy wysyłają przesyłki nawet w soboty. Zawsze na maila przychodzi informacja o czasie wysyłki jak i sam serwis umożliwia w każdej chwili podgląd ile czasu minęło od wysłania przesyłki.

Czy otrzymam towar?

Nie musicie obawiać się, czy towar dojdzie. Zamawiałam już tam kilkanaście rzeczy, od drobiazgów po ubrania i zawsze wszystko dochodziło. Raz miałam jeden incydent, kiedy to kupując książkę, sprzedający „zapomniał” napisać, że to e-book 🙂 Podane były  wymiary przesyłki i w ogóle a to e-book.  Szybko zostały mi zwrócone pieniądze na konto. Nie musicie się ogólnie bać, naciągania czy fakt, że przesyłka nie dojdzie. Ali to prawdziwy gigant, dlatego nie będzie cackało się z Waszymi kilku dolarowymi zakupami i szybko zwróci Wam pieniądze. 

Dodatkowo, każdy zakup objęty jest ochroną. Jeśli więc sam sprzedający nie zwróci Wam pieniędzy, zrobi to Aliexpress. Jeśli przesyłka nie doszła, dostajecie informację na maila, że kończy się termin ochrony zakupów. Ja zwykle wtedy piszę do sprzedawcy, żeby sprawdził losy przesyłki i przedłużamy ochronę o kilka dni.

Bariera językowa-komunikacja

Jak pisałam, od niedawna Aliexpress działa również po polsku, jednak ja wolę przełączać się zawsze na wersję angielską. Polskie tłumaczenie jest robione z translatora i np w koszyku, zamiast rzeczy mamy „Karaty” 🙂 Z opisem produktów też niekiedy są dziwne rzeczy, dlatego o ile w miarę rozumiesz angielski, to łatwiej będzie Ci poruszać się po wersji angielskiej serwisu.

Co do samych Chińczyków, to odpisują na pytania szybko, podając zazwyczaj wszystkie potrzebne szczegóły. Jedni władają angielskim całkiem sprawnie, inni posługują się translatorem, ale jeśli jest chęć do komunikacji, to obie strony bez problemu się porozumieją 😉

Koszt dostawy

No dobra, wysyłka z Chin, będzie kosztować masę pieniędzy. Co z tego, że zarobię na kupnie np. nożyczek, jak trzy razy więcej zapłacę za wysyłkę. No właśnie, to jest najlepsze z tego wszystkiego. Większość sprzedających oferuje darmową dostawę, nawet przy zakupach za niecałego 1 $. Nie mam pojęcia jak oni to robią, jak im się to opłaca, ale to prawda 😉 Tak więc zakup np 100 guzików za przysłowiowego 1$ jest prawdą!

Jakość

Jeśli boisz się jakości kupowanych produktów, to dokładnie czytaj opisy. Szczególnie przy kupnie ubrań. Rozmiary się nijak nie pokrywają. Podobnie w obuwiu. Jednak sprzedający zazwyczaj podają wymiary w cm. Za to ja kupując buty, miałam problem z doborem rozmiaru. Niby produkt ten sam, a u kilku sprzedających jeden rozmiar różnił się wymiarami. Ostatecznie trafiłam idealnie, ale zajęło mi trochę ogarnięcie tematu.

Jeśli chodzi o jakość akcesoriów, to takie same kupujemy w Polsce w pasmanteriach czy sklepach internetowych, tego obawiać się raczej nie musimy.

Co po zakupie?

To samo co na Allegro a nawet więcej. Zaznaczasz otrzymanie towaru. Jeśli tego nie zrobisz, przyjdzie Ci na skrzynkę monit. Potem oceniasz Sam produkt – podobnie jak na Allegro.

Niespodzianki, jakie mogą nas spotkać

Spotkała mnie taka niespodzianka raz, jak robiłam zakupy za niemal 30$. Przyszło do mnie pisemko z urzędu skarbowego, z zapytaniem co jest w środku przesyłki i informacją o ewentualnym cle. Po kontakcie telefonicznym, udało się wyjaśnić, że produkt nie jest na sprzedaż a jedynie do użytku własnego i cło nie zostało nałożone. Jeśli będziecie coś kupować na sprzedaż, a nie na własny użytek, musicie liczyć się z cłem.

Wkrótce post o tym, jak dość szybko znaleźć interesujący nas produkt w możliwie niskiej cenie na Aliexpress.

PS. Post nie jest w żaden sposób postem sponsorowanym 😉

PS II: na co dzień wspieram polski przemysł. Te zakupy to jedyny wyjątek, kiedy tego nie robię 😉

 

 

 

Dodaj komentarz